28. 10. 2011 - Šestý ročník tradičního lampionového průvodu
28. 10. 2011 - Šestý ročník tradičního lampionového průvodu
Ve spoustě měst a obcí opět mnozí objevují kouzlo lampionových průvodů. Někde jde o průvod světélkový, jinde o průvod berušek či broučků… Ať se průvod nazývá tak či onak a ať si je uspořádán při jakékoliv příležitosti, nebo jen tak, průvod nočními ulicemi s vlastnoručně neseným rozsvíceným lampionem si postupně získává další a další příznivce.
Ve večerních hodinách 28. října prošel lampionový průvod i naší obcí. Jeho letošní organizátorka Kristýna Ducháčová nám prozradila, že u zrodu této novodobé tradice stál předseda TJ Sokol Pravčice Antonín Mrhálek, který lampionový průvod, resp. jeho první ročník, „věnoval“ jejímu manželovi k narozeninám. V roce 93. výročí vzniku samostatného Československa se průvod konal již pošesté, a jak se zdá, stává se mezi dětmi a jejich rodiči oblíben čím dál tím víc. Závěr průvodu byl pod pergolou před místním pohostinstvím, kde na děti čekala sladká odměna ve formě lízátek a koláčků. O teplý čaj se postaral pan hospodský Stanislav Novotný, o „vylepšený“ čaj pro dospělé se postarali kromě Kristýny i někteří přítomní tatínkové.
Kristýna se musela letos při organizování průvodu obejít bez manžela, protože toho pracovní povinnosti odvedly na druhý konec republiky. Své role se zhostila velmi dobře. Už teď se malí i velcí příznivci křehkých lampionů s mihotavými světýlky svíček a žároviček těší na sedmý ročník.
Text a foto Jarmila Šašková